Czekajac na święta. Ciasto na pierniczki
Kolejny rok z rzedu w Listopad wkraczam z unoszaca sie dookola wonia korzennych przypraw, miodu i galki muszkatolowej. Przyznaje, ze nie lubie kiedy juz w pazdzierniku, a gdzieniegdzie nawet i we wrzesniu, sklepy zaczynaja przedswiatecza kampanie. Babki na choinke, lancuchy i swiateczne maskotki nagle staja sie najwazniejszym elementem sklepowych wystaw i promocji. Czy w tym szalonym, pogmatwanym swiecie jest jeszcze miejsce na proste, naturalne chwile przedwigilijnej radosci? czy okres wyczekiwania na drzewko, pierwsza gwiazdke i prezenty w Grudniowe, sniezne popoludnia ustapi niedlugo miejsca mysleniu nad Wielkanocnym prezentem? swiat staje na glowie...
Pierniczki Aganiok
500 g miodu
2 niepełne szklanki cukru
250 g masła
1 kg i 1 szklanka mąki tortowej
3-4 jajka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
szczypta soli
1 szklanka siekanych orzechów włoskich
1/2 szklanki siekanej skórki pomarańczowej
1/2 szklanki rodzynek (jeśli są duże, można je również posiekać)
(bakalie można oczywiście zmienić wg uznania)
1 czubata łyżka ciemnego kakao
2 płaskie łyżeczki cynamonu*
2 płaskie łyżeczki imbiru*
1/2 łyżeczki pieprzu*
1/2 łyżeczki mielonych goździków *
1/2 łyżeczki kardamonu*
do smarowania pierników:
1 jajko
2-3 łyżki mleka
*ja często dodaję jedno całe opakowanie przyprawy do piernika Kotanyi
Miód, cukier i tłuszcz włożyć do garnka o grubym dnie, powoli podgrzewać stale mieszając, aż wszystkie składniki się połączą, odstawić z gazu i dodać bakalie oraz przyprawy, wymieszać.
Do malaksera (lub do dużej miski jeśli wyrabiamy ciasto ręcznie) wrzucić większość przesianej mąki, jaja, sól, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, kakao, wymieszać. Po chwili dodać gorącą masę z tłuszczu i miodu (jeśli wyrabiamy rękami, to można ją lekko przestudzić), ponownie wymieszać. Na końcu, gdy masa jest już jednolita, dodać pozostałą mąkę i wymieszać.
Ciasto przełożyć do naczynia, przykryć lnianą ściereczką - powinno oddychać. Odstawić na kilka tygodni w chłodne miejsce (spiżarnia, ewentualnie lodówka) aby dojrzewało.
Ciasto kiedy odpoczywa zmieni konsystencję z lepkiej i luźnej, na zwięzłą i twardawą. Po ok. 6 tygodniach można przystąpić do pieczenia pierniczków. Ciasto wałkować, lekko podsypując mąką, na ok. 0,5 cm, wykrawać pierniczki. Pierniczki tuż przed włożeniem do piekarnika smarować jajkiem rozmąconym z mlekiem.
Piec pierniki w 160-170 stopniach przez ok. 10 minut, w zależności od wielkości (a także w zależności od piekarnika!).
Kiedy wyjmujemy gotowe pierniczki z piekarnika, ich brzeg powinien być już twardy, a środek pozostawać jeszcze miękki, wtedy powinny zachować miękkość po ostygnięciu.
Gdyby jednak były zbyt twarde, to do puszki z piernikami należy włożyć na kilka dni cząstki jabłek i przemieszać kilkakrotnie.
* * * * *
#
Ciekawa jestem z którego przepisu Wy najczęściej pieczecie wasze pierniczki? Te ulubione, których nie może zabraknąć na świątecznym stole, te ‘naj’ ? Chętnie poczytam o Waszych pierniczkowych preferencjach :) I kto wie, może dzięki Wam skuszę się jeszcze na coś dodatkowego w tym roku? ;)
Pozdrawiam serdecznie!
"
3 komentarze:
Olu, ciesze sie ze i Ciebie ciasto 'Aganiok' zachecilo :) Mam nadzieje, ze pierniczki Ci posmakuja :)
Pozdrawiam serdecznie!
Olu, ja niedługo też zabieram się za robienie ciasta na pierniczki:) Te same!:))
Pozdrawiam:)
wow, ale jestescie szybkie! :) Ja jestem leniwa. I juz...
Prześlij komentarz